REKLAMA

Czym się różni montaż rolet i żaluzji inwazyjny od bezinwazyjnego?

Czym się różni montaż rolet i żaluzji inwazyjny od bezinwazyjnego?

Rolety i żaluzje można montować w sposób bezinwazyjny i inwazyjny. Czym różnią się te metody od siebie? Kiedy warto montować rolety w sposób inwazyjny, a kiedy metodą bezinwazyjną?

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny – na czym polegają i czym się różnią?

W metodzie inwazyjnej wykonuje się specjalne otwory pod wkręty montażowe, których zadaniem jest utrzymanie rolet lub żaluzji w określonym miejscu. Jak łatwo się domyślić, zajmuje ona nieco więcej czasu, ale za to zapewnia stabilne zabezpieczenie konstrukcji w określonym miejscu.

Montaż inwazyjny – czym się charakteryzuje?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż inwazyjny nad wnęką kuchenną. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku często uchylanych okien, gdyż dzięki niemu stolarka okienna nie będzie zawadzać o żaluzje lub rolety. Jeśli jednak otwieramy okna na oścież, lepszym rozwiązaniem będzie instalacja rolet bądź żaluzji na ramie lub skrzydle okiennym.

Montaż inwazyjny polecany jest również w przypadku masywnych i ciężkich rolet oraz wówczas, gdy mamy do czynienia z oknami wielkopowierzchniowymi.

Montaż bezinwazyjny – czym się charakteryzuje?

Osoby mieszkające w wynajmowanych mieszkaniach lub martwiące się o swoje okna (które są np. jeszcze na gwarancji), powinny zdecydować się na bezinwazyjny montaż rolet. Polega on na osadzeniu ich bezpośrednio na uchwytach w kształcie haczyka, które znajdują się na szczycie skrzydła. Dzięki temu nie musimy wykonywać nawierceń i tym samym nie ingerujemy w strukturę wnęki okiennej lub samego okna.

Montaż rolet bezinwazyjnych polecany jest również w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub jadalnia, a więc w pokojach, w których żaluzje lub rolety są w szczególny sposób narażone na zabrudzenia.

Montaż inwazyjny a struktura okna – co warto wiedzieć?

Wiele osób nie decyduje się na montaż rolet inwazyjnych ze względu na ryzyko uszkodzenia okna. Warto jednak podkreślić, że wielu producentów okien umożliwia wymianę listwy przyszybowej, do której – w sposób inwazyjny – mocuje się rolety lub żaluzje. Dzięki temu, pomimo naruszenia ich struktury, nie musimy się obawiać, że na powierzchni okna pozostaną szpecące ślady. Na ogół wymiana listwy jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Na uwagę zasługuje również fakt, że inwazyjne zamocowanie rolet na listwie nie doprowadzi do powstania mostków termicznych oraz utraty właściwości akustycznych struktury okna.

Reasumując, zarówno metoda inwazyjna, jak i bezinwazyjna, mają swoje zalety oraz pewne ograniczenia. Zadaniem inwestora jest taki dobór metody mocowania rolet, aby ich obsługa nie nastręczała żadnych trudności.

Czytaj także

Co postawić przy łóżku?

Co powinno znaleźć się w bliskim sąsiedztwie łóżka? Jakie meble oraz wyposażenie, powinno być blisko miejsca, w którym statystycznie spędzamy trzecią część naszego życia? Zapraszamy

Czytaj więcej »